Edzések
Falmászóedzések helye, ideje
2023 elején sajnos el kellett bontsuk a Munkacsarnokban jól megszokott mászófalunkat, úgyhogy átmenetileg nem rendelkezünk saját mászófallal.
Jelenleg szerdánként 19:00-től edzünk a Liget Boulderben. Fontos hogy a jegyét/bérletét mindenki magának állja! Természetesen nem kell pontosan érkezni, az edzés ilyen szempontból kötetlen, de aki igényli azoknak szívesen magyarázunk, segítünk. A többi napon nincs fixált időpont.
Tagdíjat jelenleg nem szedünk, az edzések a nem fizetős helyszíneken (pl. Betekints-völgy) ingyenesek, testnevelés aláírást viszont továbbra is adunk a részvételért!
Időjárástól és kedvtől függően facebook csoportunkban fogjuk jelezni, hogy éppen a Ligetbe megyünk mászni, esetleg a Betekints völgybe, vagy másfelé sziklára, terembe, stb... Így ha csatlakoznátok ezekhez a programokhoz kövessétek a facebook csoportunkat, hogy értesüljetek a programokról és jelezni tudjátok a részvételi szándékotokat.
Az edzéseken felül továbbra is alkalomszerűen rendezünk közösségi programokat, melyről szintén adunk értesítést. VEFK ÁLÉ
A falmászásról
A természetes, szabadban történő sziklamászás (mely több száz éves múltra visszatekintő sport) mesterséges, biztonságosan űzhető kiegészítőága a műfalmászás. Időjárási körülményeket kizárva, egész évben űzhető sport, a sziklamászáshoz képest lényegesen biztonságosabb, jól kontrollálható körülmények között. Fontos megjegyezni, hogy mászás során az ember kötéllel, és nem kötélen mászik. A kötél nemhogy segíti őt a mászásban, hanem hátráltatja, de biztonság szempontjából elsődleges szempont, mely megakadályozza a mászót, hogy "nagyobbat essen, mint amekkorát megérdemelne". A falmászás kortól és nemtől függetlenül űzhető sport. Mivel szikla- és falmászás során az ember a gravitációval ellenkező irányba próbálja testét kisebb, nagyobb sikerrel mozgatni, ezért a súlyfelesleggel rendelkező személyek nyilvánvalóan hátrányban vannak. A mászás különleges sport, mely az egész testet megmozgatja. Legfőléppen a felsőtestet, karokat, hátat, hasizmot, erősíti az ujjakat, a lábat, és nem utolsósorban az elmét.
Néhány tanács, ha mászócipőt vennél
A legfontosabb dolog a kényelem, fontos, hogy a mászócipőben ne fájjon a lábad, ugyanakkor ne is legyen túl nagy, semmiképp se lötyögjön a lábodon. Általános probléma, hogy különböző bolti eladók a tapasztalatlan mászót több számmal kisebb méretű cipőre beszélik rá, amiben aztán a mászás szenvedés lesz. Való igaz, hogy a legtöbb cipő egy idő után tágulni fog, amit érdemes belekalkulálni. Ha biztosra akarsz menni, kérj tanácsot tapasztalt mászóktól az edzéseken, vagy a facebook csoportban.
Azt, hogy melyik márka számodra a legmegfelelőbb, azt elsősorban a pénztárcád szabja meg. A legolcsóbb cipők 10-12 ezer forinttól kezdődnek. Kezdő mászóknak jó ideig megfelelők az egyszerűbb kialakítású (tele talpas) modellek. A kezdők körében a jó ár-érték arányuk miatt népszerűek az olyan olcsóbb márkák mint a Lokit (magyar), Simond, Rock Pillars, Triop, Bufo, stb. Ha komolyan gondolod a mászást akkor viszont érdemes lehet nem a legolcsóbb cipőre beruházni, hanem minimum egy középkategóriás cipőt vásárolni, mert a mászásban eleinte legalábbis gyorsan lehet fejlődni és hamarosan technikailag hátráltatni fog egy belépő szintű cipő.
A rekeszmászásról
A rekeszmászás nem más, mint egy rendkívül izgalmas ügyességi próbatétel, mely érdekes színfoltja lehet különböző kulturális rendezvényeknek. Mi is a feladat? Építs magad alatt minél magasabb tornyot sörösrekeszekből, úgy hogy közben nem esel le. A játékos folyamatosan építi a tornyot, úgy, hogy a tetején áll, és egyesével helyezi föl a segítők által föladott rekeszeket, majd minden egyes új elem beépítése után egy szinttel följebb lépked. Az embernek folyamatosan koncentrálnia kell, hogy a súlypontját az oszlopra merőlegesen irányítsa, amennyiben egy pillanatra is kimozdulunk egyensúlyunkból, a torony rögtön összedől, korrigálásra nincs sok lehetőség.
Mégis meddig építhető a torony? Az általunk szervezett versenyeken a maximális rekord 29 rekesz volt. Az általunk eddig ismert csúcs pedig 36 rekesz Benus Adél jóvoltából 2012.06.02-án. Amennyiben tudomásod van róla, hogy valaki ennél több rekeszt épített, úgy jelezd kérlek nekünk a vefk@freemail.hu e-mail címre, vagy a fórumunkon.
Mivel egy szabvány sörösrekesz 30 cm magas, könnyen kiszámíthatjuk, hogy milyen magas egy ilyen torony (30 láda felhelyezésével a versenyző már 9(!) méteren magasságban egyensúlyozik. Éppen ezért egy ilyen rendezvény biztonságos lebonyolításához megfelelően képzett személyzet, biztosító-felszerelés és biztos standpont szükséges (pl.: tűzoltóautó, darus kocsi). A Veszprémi Egyetemi Falmászó Klub a veszprémi tűzoltók közreműködésével évente több rekeszmászó versenyt szervez különböző egyetemi és városi rendezvényeken, nagy érdeklődés kíséretében. Álé.